Každý student dluží více než půl miliónu korun

Studentské půjčky v USA představují riziko. Na školené a na studium si tam každý student musel půjčit více než 560 tisíc korun.
Studentské půjčky v USA představují riziko. Na školené a na studium si tam každý student musel půjčit více než 560 tisíc korun.

Ve spojených státech mají studenti obrovské dluhy.  Každý student zde v průměru dluží asi 560 000 Kč.  To je dáno především tím, jak je ve Spojených státech financováno školství. Zatímco v ČR velká většina studentů platí pouze vedlejší výdaje (školní pomůcky, učebnice, ubytování nebo dojíždění), v USA se na většině škol vybírá školené, které se pohybuje od jednotek tisíc až po desítky tisíc dolarů.

Studentské půjčky v USA – další skrytá hrozba jako hypotéky?

Finanční odborníci se vzhledem k aktuální situaci okolo studentských půjček v USA začínají obávat, aby se nejednalo o podobnou skrytou hrozbu, jako byl trh s hypotékami. Ten se před několika lety zhroutil a díky nereálnému ocenění velkého množství špatných hypotečních úvěrů došlo ke globální ekonomické krizi a následní recesi. Za oběť této krizi padlo hned několik velkých finančních ústavů a ostatní si připsali velmi vysoké ztráty.

V současné době dluží Američané za studentské půjčky více, než kolik činí jejich dluhy před kreditní karty, nebo půjčky na nákup automobilů. Hlavně v poslední době se také zvyšuje podíl „špatných“ (nesplácených) půjček. I to souvisí s výše zmiňovanou krizí. Pro absolventy škol je už delší dobu problém najít si práci. Tím pádem nemají možnost začít splácet svoje finanční závazky zdoby studia. A to celou situaci jenom zhoršuje.

V současné době tedy hrozí, že banky v USA začnou měnit podmínky u studentských úvěrů. To by vedlo k jejich razantnímu zdražení.

Studentské půjčky u nás

Zatímco v USA (nebo i v některých dalších západních zemích) je běžné si na studia půjčovat, u nás to není příliš rozšířená praxe. Vzhledem k tomu, že zavedení školného se na českých vysokých školách neustále odkládá, většina studentů ani nemá potřebu získávat na svá studia nějaké větší finanční prostředky.

Půjčky pro studenty nabízí některé banky – patří sem například studentský úvěr Gaudeamus od Komerční banky nebo půjčka pro studenty od UniCredit bank. Jedná se ale hlavně o neúčelové úvěry, ze kterých studenti spíše financují výdaje, které souvisí s pobytem na škole. Na placení školené si půjčuje jen málo kdo.

Tyto studentské půjčky navíc nejsou nijak masivně využívané. Předpokladem pro jejich získání je ručení některým z rodičů nebo jinou formou, jinak student musí dokládat příjem jako běžný žadatel. Jen na základě statusu studenta, nebo jako účelový úvěr na zaplacení školeného u nás banky v současné době peníze nepůjčují.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin

Leave a Reply