Podvodné půjčky na směnku

Pozor na podvodné nebankovní půjčky - podepsat bianko směnku se nemusí vyplatit. Nedávno takto naletělo skoro 20 tisíc lidí.
Pozor na podvodné nebankovní půjčky - podepsat bianko směnku se nemusí vyplatit. Nedávno takto naletělo skoro 20 tisíc lidí.

Více než 20 tisíc lidí naletělo podvodníkům, kteří nabízeli půjčky na směnku. Po tom, co většina dlužníků směnky uhradila v plné výši, po nich úvěrové firmy chtějí platit další peníze. I když se jedná a podvodné jednání, u soudu nemají tito lidé šanci. Jen Krajský soud v Brně řeší více než 3 tisíce podobných podvodných půjček na směnku. A většinu námitek musí soudy zamítnout.

Jak naletět podvodníkovi snadno a rychle

V uplynulých několika letech si celá řada lidí (údajně se jedná o více než 20 tisíc klientů) půjčila peníze od dvou nebankovních společností. Jednalo se o úvěrové společnosti Fast Finance a Finpomoc. Tyto firmy poskytovali lidem výhodné nebankovní půjčky. U půjčky ale požadovali, aby jim lidé kromě smlouvy podepsali ještě bianko směnku. Ta sloužila jako zástava za půjčené peníze. Pokud by dlužní nesplácel včas splátky, společnost by po něm vymáhala peníze pomocí směnky. To je poměrně častá praxe, kterou používá i řada serióznějších firem.

Hodně z těchto lidí, kteří si půjčili a za půjčené peníze ručili směnkou, svoje půjčky včas a v pořádku zaplatila. Nyní se ale nestačí divit, když je úplně jiná firma žaluje a vymáhá po nich uhrazení celé částky znovu.

Společnosti Fast Finance a Finpomoc totiž všechny směnky prodali jiným firmám. A to i přes to, že půjčky, ke kterým tyto směnky byly vystaveny, jsou už uhrazeny.  Nyní po lidech vymáhají úhradu firmy Gorasan Company Limited, Renegade North a Cacton Limited.

Proč tomu soudy nezabrání a tolerují podvodné půjčky na směnku?

I když se většina poškozených snaží bránit u soudu, mají smůlu. Soud obdržel od vymáhacích firem návrh na vydání platebního rozkazu. Vzhledem k tomu že na směnce není uvedeno nic, co by bránilo vystavení platebního rozkazu, nemají jinou možnost než tak učinit. Hlavní problém je totiž v tom, že na směnce není uvedena ani částka, ani zde není uvedeno, že se jedná o záruku za úvěr.

I když se na první pohled jedná o zřejmý podvod a o snahu obohatit se na lidech, kteří si půjčovali peníze, zákon je nastavený tak, že je v této situaci spíše na straně podvodníků.

Jediná šance všech poškozených klientů totiž spočívá v tom, že by museli u soudu prokázat, že původní majitel směnky a ten kdo ji nyní vymáhá, jsou spolu nějak propojeni. Na podání podobné námitky mají ale podle zákona pouze 3 dny. A získat potřebné důkazy do 3 dnů je pro většinu z těchto poškozených lidí nadlidský úkol.

Případ sice prošetřuje policie pro podezření z podvodu, ale to může trvat dlouhou dobu a navíc není jasné, zda policie někoho obviní. Do té doby budou muset lidé platit svoji půjčku již podruhé, jinak jim hrozí exekuce.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin

Leave a Reply