Bankovní nebo nebankovní půjčky? Co se vám více vyplatí?

Uvažujete o sjednání nové půjčky, ale zatím nejste rozhodnutí, zda by se vám vyplatil spíše bankovní nebo nebankovní úvěr? V tomto článku vám poradíme, ve kterých případech je lepší obrátit se na nebankovní společnost a naopak jaké jsou výhody bankovních půjček.

Přední poskytovatelé úvěrů

Nabídka půjček je na českém trhu nesmírně pestrá. V bankovním sektoru nabízejí spotřebitelské úvěry prakticky všechny instituce, k těm největším patří zejména Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB nebo Moneta Money Bank (bývalá GE Money). Čím dál oblíbenější jsou ale i půjčky od menších bank, jako je např. Air Bank, ZUNO nebo mBank.

Mezi nebankovními společnostmi je pak výběr ještě daleko pestřejší a v současné době svoji činnost provozují až stovky různých poskytovatelů. Ne všichni jsou ale seriózní a tak je třeba vybírat spíše z osvědčených značek – k nejoblíbenějším patří mimo jiné půjčka Cetelem, dále pak úvěry od Home Credit, Provident Financial nebo Tesco půjčka. V případě zájmu o malý a krátkodobý úvěr pak mezi lídry na trhu patří hlavně Zaplo.cz, Japonská půjčka nebo CreditOn.

Bankovní půjčky mají nižší úroky

Výhody bankovních úvěrů jsou celkem jasné – mnohem nižší úrokové sazby a nižší RPSN, celkově výhodnější podmínky než u nebankovních půjček, 100% jistota férového jednání, možnost půjčit si i hodně vysoké částky nebo menší sankce v případě potíží se splácením. Obecně se dá říct, že kdo může získat úvěr od banky, měl by se určitě obrátit s žádostí o půjčku na kteroukoli banku a vždy ho to vyjde levněji než v případě nebankovních úvěrů. Problém ale je, že zdaleka ne každý má možnost bankovní půjčky získat – banky nepůjčují např. lidem se záznamem v registru dlužníků, lidem nezaměstnaným nebo s příliš nízkým příjmem, osobám v exekuci nebo v insolvenčním řízení apod. 

Z nebankovních se vyplatí první půjčky zdarma

Nebankovní půjčky obecně vycházejí hůře než bankovní, přece jenom ale existuje jedna výjimka, kdy se vyplatí půjčit si u některého z nebankovních poskytovatelů. Touto výjimkou jsou první půjčky zdarma, u nichž klient neplatí ani korunu navíc, půjčka je zcela bez úroků a bez poplatků. První půjčka zdarma je ale pouze pro ty, kterým stačí jen malá částka na krátkou dobu – obvykle jde pouze o pár tisíc na 30 dní, výjimkou je např. CreditAir se splatností 75 dní. Společností, jež nabízejí první půjčku zdarma není mnoho, patří mezi ně např. Zaplo půjčka, Via SMS, CreditAir, CreditOn nebo Ferratum Bank. Jinak se ale nebankovní půjčky moc nevyplatí a vhodné jsou pro ty, kteří nemají šanci získat úvěr od banky.

I nebankovní společnosti nabízejí různé typy půjček

U nebankovních společností ale nejde pouze o klasické půjčky, některé z nich nabízejí i jiné úvěrové produkty. Patří mezi ně např. konsolidace půjček, hypotéky, půjčky na auto, kreditní karty nebo třeba nákupy zboží na splátky. Právě nebankovní konsolidace půjček je v posledních letech velmi žádaným produktem – umožňuje lidem, kteří mají více různých úvěrů jejich sloučení do jedné velké půjčky. Konsolidace úvěrů se vyplatí hlavně těm, jenž mají úvěrů hodně a potřebují snížit svoji celkovou měsíční splátku.

Při rozhodování o tom, jakou půjčku si vezmete, vám dobře poslouží různé nezávislé finanční webové stránky, jež se specializují na srovnání půjček. Mezi ty nejspolehlivější patří zejména CoolPůjčky.cz, PůjčkyHned.cz nebo ParádníPůjčky.cz. Spoustu zajímavých článků, informací a rad ze světa úvěrů najdete i ve finančním magazínu Půjčko.cz.

Online žádost o půjčku u České spořitelny