Jak si vybrat výhodnou půjčku?

Víte, jak by měla vypadat ideální půjčka? V první řadě by měla být především výhodná. Vybrat takovou nemusí být zase až takový problém. Podívejte se s námi na to, jak by měla vypadat a na co je třeba při jejím konkrétním výběru nejlépe hledět.

Banka, nebankovní společnost, nebo P2P půjčky?

Každý segment má své pro a proti. U bank můžeme mít jistotu nižší úrokové sazby, ale zase horších podmínek, které souvisí se schválením. Naproti tomu nebankovní společnosti mohou nabídnout úroky vyšší, ale schvalovatelnost se blíží stem procentům. Důkazem je třeba rychlá půjčka, která je vyřízena ihned a je poskytnuta v podstatě komukoliv. P2P půjčky jsou zase ideální v tom, že nabídnou hodně individuální přístup, ale ne vždy svým konceptem mohou vyhovovat. Proto je třeba vybrat vždy takový segment, který bude odpovídat vaší situaci, potřebám i možnostem.

Rozhodujte se podle celkové výhodnosti

Jakmile máte jasno o segmentu, ve kterém budete úvěr poptávat, je třeba se zaměřit na samotnou výhodnost. Tedy na to, kolik přeplatíte ze sumy, kterou si půjčíte. Někdo to může být i několikanásobek, jinde to nemusí být ani koruna. To dnes nabídne rychlá půjčka před výplatou a její možnost prvního bezplatného úvěru. Pokud je splacený včas, neplatíte ani korunu navíc. Když se však budeme držet klasických možností, měly by nás zajímat tři informace:

  • Úroková sazba
  • Poplatky
  • RPSN

První sazba je udávána v procentech a platí u ní, že čím je nižší, tím lépe. Poplatky jsou obvykle udávány v pevných částkách a mohou být spojeny s poskytnutím peněz, nebo vedením půjčky. Pozitivem je, že se od nich postupně upouští. Nejzajímavější hodnotou je rozhodně RPSN, protože to zahrnuje obě předchozí možnosti, stejně jako vše ostatní, co platíte navíc. Čím je tedy tato sazba nižší, tím pro vás logicky lépe.

Myslete i na délku splácení

I když si to mnoho lidí nepřipouští, rozhodně je třeba zohlednit i tento fakt. Jasně totiž platí, že čím kratší dobu splácíme, tím méně v celkové částce přeplatíme. A naopak. Zároveň ale platí, že ne dokážeme výši splátky zvládnout tak, aby to pro nás bylo skutečně nejvýhodnější. Je proto třeba vždy najít odpovídající kompromis. Splátku, která bude v našich silách a úvěr, který budeme moci splatit brzy.

Nezapomeňte také zohlednit výši úrokové sazby, jelikož ta je počítána ze zbývající jistiny až do doby, než úvěr finálně splatíme. Proto může platit, že kratší splatnost a vyšší sazba může být výhodnější, než opak, kterým je nízký úrok a několikaleté splácení. Dobré je udělat si o možnostech splácení jasno už při výběru půjčky. Většina poskytovatelů dnes nabídne online kalkulačky, které jsou zárukou toho, že vše potřebné zjistíte nejenom ihned, ale zjistíte to také zcela nezávazně, s možností porovnání daných kombinací.

Víte, u koho si půjčujete?

Výhodnost půjčky rozhodně neovlivňují nutně jenom její parametry, jelikož vliv má i samotný poskytovatel. Proto je dobré zjistit, jak si na poli úvěrových produktů stojí. V tom pomohou recenze půjček, které jsou ideální možností, jak zjistit hodnocení samotných úvěrových produktů, ale jak zjistit i hodnocení samotných poskytovatelů. Pokud by ti nejlepší měli něco dodržovat, potom je u nich určitě třeba hledět na:

  • Odpovědný přístup
  • Jasné a transparentní podmínky
  • Férové jednání

To vše zaručí, že nabídka na webu bude odpovídat tomu, co máte ve smlouvě. Stejně tak se nebudete muset obávat třeba ani vysokých sankcí ve chvíli, kdy se opozdíte se splátkou. Dále nezapomínejte také na jistotu toho, že byste měli požadovat i příjemné jednání jak po telefonu, tak i prostřednictvím obchodních zástupců. I to je ukázkou toho, že si berete dobrou, tedy primárně výhodnou půjčku.

Alexas_Fotos / Pixabay

Online žádost o půjčku u České spořitelny