Půjčky, peníze, dluhy – pozor na osobní bankrot

Podle aktuálních údajů roste počet lidí, kteří jsou nuceni vyhlásit osobní bankrot vysokým tempem. Jen za měsíc květen muselo o osobní bankrot (soudní oddlužení podle insolvenčního zákona 182/2006 Sb.), vyhlásit 1524 lidí. To je oproti dubnu 2012 nárůst o téměř 10%. A meziročně (ve srovnání s rokem 2011) je to pak nárůst dokonce o 65%. To jednoznačně ukazuje, že problémy splácet svoje závazky má čím dál tím více lidí.

Co je to osobní bankrot a jak to funguje

Zmíněný insolvenční zákon se věnuje především řešení insolvence u firem nebo podnikatelů. Část insolvenčního zákona se ale zabývá i oddlužením fyzické osoby (konkrétně se jedná o paragrafy § 389 až § 418 – více viz zákon o oddlužení fyzické osoby).

V praxi osobní bankrot funguje tak, že fyzická osoba (tedy běžný občan, který není podnikatel nebo OSVČ), může podat k insolvenčnímu soudu návrh na oddlužení v případě je má minimálně dva různé dluhy, které není schopen splácet. Podle zákona se návrh podává ve chvíli, kdy existují nějaké nesplacené závazky.

U osobního bankrotu jsou dvě možnosti, jak se pak řeší vaše dluhy. Buď se jedná o oddlužení, při kterém soud nařídí prodej vašeho majetku. To může být třeba případ, kde nezvládáte splácet hypotéku. Prodejem bytu nebo domu se získají finanční prostředky, které soud použije na úhradu dluhů.

Druhá možnost je pak osobní bankrot s postupným splácením podle splátkového kalendáře. V takovém případě pak dlužníkovi po dobu pěti roků zůstává z platu jen nezabavitelné minimum (podobně jako když je nařízena exekuce na plat.

Aby soud povolil oddlužení (osobní bankrot), musí být dlužník schopen během této doby (5 roků) uhradit minimálně 30% svých dluhů. Neznamená to ale, že zaplatíte jenom těch 30% a máte pokoj. Své dluhy musíte splácet po celou dobu (5 roků). Splácení skončí buď po uplynutí doby a/nebo pokud jsou uhrazeny všechny závazky.

Při osobním bankrotu navíc musíte všechny svoje příjmy (včetně mimořádných příjmů jako je dědictví, dary nebo třeba prémie a bonusy v zaměstnání) použít na úhradu dluhů.

Osobní bankrot má svá pro i proti. Je to bezesporu velmi drastické řešení. Pokud se už ale někdo dostane do tak špatné situace, že není schopen splácet svoje dluhy, je to možná cesta ven. V mnoha případech nemusí být nutné během oddlužení prodávat váš dům nebo byt. Takže i řada lidí s hypotékou může podstoupit oddlužení a přitom si zachránit vlastní bydlení.

Online žádost o půjčku u České spořitelny