Vyplatí se krátkodobá půjčka do 10000 Kč?

Vyplatí se krátkodobá půjčka do 10000 Kč? Nebo jsou to jen lichvářské půjčky, které vás zrujnují podobně jako nabídka na obrázku?
Vyplatí se krátkodobá půjčka do 10000 Kč? Nebo jsou to jen lichvářské půjčky, které vás zrujnují podobně jako nabídka na obrázku?

Na internetu je možné najít mnoho nabídek na krátkodobé půjčky. Celá řada nebankovních úvěrových firem nabízí krátkodobé půjčky (zpravidla 7 – 28 dní) na 1000 – 10000 Kč (nabídky se liší, někde je nabízeno i více, zpravidla je maximum v rozmezí 12 – 15 tisíc). Tyto půjčky na první pohled vypadají lákavě. Většinou neupotřebujete k vyřízení potvrzení o příjmu, podepisovat smlouvu nebo někam chodit či posílat kopie dokladů. Za půjčku peněz navíc platíte na první pohled jen malý poplatek v řádu několika stokorun. Vyplatí se ale takové krátkodobé půjčky? Nejsou to jen skryté dluhové pasti?

Vyplatí se krátkodobý úvěr na pár tisíc korun?

Princip těchto krátkodobých půjček je zpravidla stejný nebo alespoň hodně podobný. Na webové stránce poskytovatele úvěru se zaregistrujete. Zpravidla jsou požadovány jen základní údaje jako rodné číslo, číslo OP, číslo bankovního účtu a vaše adresa. Jen výjimečně musíte uvádět údaje o vašich příjmech nebo zaměstnavateli.

Po provedení této základní registrace pak někde musíte ještě odeslat „registrační poplatek“ 1 Kč z vašeho bankovního účtu (aby si firma ověřila, že je to skutečně váš účet). Jinde tohle ověření bankovního účtu není potřeba.

Jakmile je provedena registrace, můžete si hned půjčit peníze. Minimálně část provozovatelů těchto krátkodobých úvěrů umožní při první půjčce pouze částku ve výši 1 – 2 tisíce korun. Brání se tak tomu aby si nepoctiví klienti nemohli hned na začátku půjčit vysokou částku.

U krátkodobých půjček se neplatí úrok – nejsou to klasické úvěry. Platíte pouze poplatek, který je obvykle ve výši 100 – 250 Kč za každých 1000 Kč a týden. Při půjčce 2000 Kč na 2 týdny tak obvykle musíte vrátit 2200 – 2500 Kč. Tedy za půjčku zaplatíte 200 – 500 Kč. To na první pohled nevypadá tak zle.

RPSN v řádu i několik tisíc procent

Tyto krátkodobé půjčky ale mají RPSN (roční procentní sazba nákladů) ve výši i několik tisíc procent. Například Finská půjčka Ferratum má RPSN v rozmezí 3113% – 8348%. U jiných to může být o něco méně (třeba GB online půjčka má RPSN „jenom“ 1149,76%) u jiných i mnohem víc (např. Malá SMS půjčka Kredia má RPSN až 22 711%).

U běžných bankovních úvěrů se přitom RPSN pohybuje obvykle v rozmezí 10 – 30%. I jiné dlouhodobější nebankovní úvěry mají RPSN pod 100% (například nebankovní hotovostní půjčka Provident má RPSN 70,93%).

Jedná se o lichvářské půjčky?

Na první pohled půjčka, u které zaplatíte takto vysoké poplatky, vypadá jako lichva, lichvářská půjčka. Pokud byste si totiž půjčovali opakovaně celý rok třeba 1000 Kč vždy na jeden týden, tak na poplatcích zaplatíte klidně i 10000 Kč. Tedy 10x víc než jste si reálně po celou dobu půjčili. Tj. roční úrok by tak klidně mohl být i 1000%.

Výše úroku ale podle zákona není jediným kritériem pro posouzení, jestli se jedná nebo nejedná o lichvářskou půjčku. Podle zákona – aby to byla lichva – musela by být splněna podmínka, že žadatel o půjčku si ji sjedná pod nátlakem, vlivem rozumové slabosti nebo bez plného vědomí skutečných nákladů. A všechny firmy, které nabízí tyto půjčky, si dávají pozor, aby své klienty dopředu informovali o tom, kolik za půjčku zaplatí. Podle zákona to tedy nejsou lichvářské půjčky.

Krátkodobá půjčka, pár tisíc, která vás bude stát hodně

Tyto krátkodobé půjčky sice mohou mít své opodstatnění a jsou situace, ve kterých by se o nich dalo uvažovat. Rozhodně ale není dobré tyto krátkodobé půjčky používat jako běžné úvěry. Půjčit si 10000 Kč a jet na dovolenou rozhodně není dobrý nápad.

Riziko těchto úvěrů je totiž v tom, že pokud nestihnete včas zaplatit, rychle vám začnou nabíhat velmi vysoké poplatky. Často i 100 nebo 200 Kč za každý den prodlení. Pokud se opozdíte se splacením o měsíc, z půjčky 1000 Kč tak rázem může být dluh i přes 7 – 8 tisíc korun.

Tyto krátkodobé půjčky jsou většinou také zajištěny směnkou nebo jinou formou, která věřiteli umožňuje okamžitou exekuci dluhu. Pokud tedy nemáte 100% jistotu, že peníze včas vrátíte, raději se tomuto typu půjček zdaleka vyhněte.

Online žádost o půjčku u České spořitelny