Lichvářské půjčky, jak se jim vyhnout?

Při výběru nebankovní půjčky je nutné dávat pozor. Poradíme vám, jak poznat lichvářské půjčky.
Při výběru nebankovní půjčky je nutné dávat pozor. Poradíme vám, jak poznat lichvářské půjčky.Při výběru nebankovní půjčky je nutné dávat pozor. Poradíme vám, jak poznat lichvářské půjčky.

Půjčky, úvěry nebo i kreditní karty nabízí v současné době nejenom banky, ale i celá řada nebankovních subjektů. Mezi nimi najdeme jak velké nebankovní společnosti (jako je třeba Home Credit, Cofidis, Cetelem, Provident nebo i jiné), tak i celou řadu dalších menších nebankovních subjektů.

Zatímco finanční produkty bank mají poměrně dobře popsané všechny podmínky a parametry a zájemce o půjčku tak zpravidla dopředu ví, co ho půjčení peněz bude stát, na nebankovním trhu je situace podstatně složitější.

Podle aktuálních průzkumů má více než 20% Čechů jen velmi nízkou finanční gramotnost. Právě tito lidé se pak velmi často stávají obětí různých nepoctivých nabídek na půjčky. Právě tito lidé totiž nejčastěji využívají nejrůznější lichvářské půjčky. Stačí jim, když někde slibují získání peněz snadno. Když někde na ulici nebo na internetu narazí na nabídku půjčky, která jim slibuje peníze i bez doložení jejich příjmů nebo s jinými „výhodnými“ parametry, tak už pak často moc neřeší, co je taková půjčka bude stát.

I ti kdo se alespoň trochu orientují ve financích, při hledání půjčky většinou posuzují jenom výši úroků u zvoleného úvěru. Ta bývá velmi často rozhodujícím faktorem, pro uzavření smlouvy s bankou nebo nebankovní společností. Málo kdo už ale podrobně studuje všechny podmínky nebo si uvědomí, jaké všechny poplatky bude muset zaplatit. Takže nakonec i půjčka, která na první pohled vypadá dobře, může být pořádně drahá.

Jak poznat lichvářské půjčky od těch seriózních?

  1. Informace = ještě než uzavřete smlouvu o půjčce nebo úvěru, měli byste si zjistit všechny dostupné informace o společnosti, která vám peníze nabízí a o podmínkách této nabídky. Pokud o této společnosti nemůžete najít na internetu dostatek informací, je to podezřelé. Každá seriózní firma, bude mít na internetu mnoho informací a bude se o ní mluvit na různých diskusních fórech, budou existovat propagační a tiskové informace a celá řada dalších informací
  2. Srovnat více nabídek = nikdy se nevyplatí přijmout hned první nabídku. Uzavírat půjčku, zvlášť pokud se bude jednat o větší částku (nebo o částku, která může významněji zatížit váš finanční rozpočet) byste určitě neměli ve spěchu. Zkuste porovnat alespoň tři různé nabídky od 3 různých společností
  3. Přečtěte si podmínky = i když to bude dlouhý dokument, napsaný malým písmem, určitě si udělujete čas a pořádně si přečtěte, k čemu se vlastně zavazujete. Smluvní podmínky u nejedné nebankovní společnosti skrývají celou řadu záludných omezení.
  4. Vybírejte seriózní nabídky = když už si nemůžete nebo nechcete půjčit od banky, snažte se obracet na větší a spolehlivé firmy. Velké nebankovní společnosti můžete kontaktovat na bezplatné infolince (zpravidla předčíslí 800, určitě ne 906, to je placená linka) a zjistit si všechny informace. Pozor také na nabídky „zprostředkování půjčky“.
  5. Nepůjčujte si = pokud opravdu nemusíte tak si nepůjčujete. I u té nejlevnější půjčky, budete muset vracet minimálně o několik desítek procent víc, než jste si půjčili. A to jistě zatíží vaše osobní finance. Půjčka je zpravidla jen odsunutí akutního problému na pozdější dobu. Když nemáte peníze na to, co chcete, tak si nepůjčujte a raději si zkuste našetřit nebo omezit své výdaje.

Online žádost o půjčku u České spořitelny