Ministerstvo plánuje půjčky Zelená úsporám

Program Zelená úsporám bude pokračovat i v dalších letech. Nebudou to už ale dotaze, ale půjčky Zelená úsporám.
Program Zelená úsporám bude pokračovat i v dalších letech. Nebudou to už ale dotaze, ale půjčky Zelená úsporám.

Ministerstvo životního prostředí má v plánu i v dalších letech pokračovat v úspěšném programu Zelená úsporám. Plánuje se ale jedna zásadní změna. Už se nebude jednat o dotaze Zelená úsporám, ale ministerstvo by chtělo nově začít poskytovat „jenom“ výhodné půjčky. Na vlně zájmu o Zelené půjčky se svezly i někeré banky – například Zelená půjčka od ČSOB.

Nová podoba programu Zelená úsporám

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa plánuje i v dalších letech pokračovat v programu Zelená úsporám. Tento státní program umožňuje lidem nebo bytovým družstvům získávat dotace na provádění různých úprav jejich nemovitostí. Dotace jsou určeny především na zateplení domů, instalaci nových oken a obecně do energetických úspor.

Peníze do tohoto programu by v budoucnosti měli jít především z prodeje energetických povolenek. Tím by se měla tíha financování přesunout ze státního rozpočtu. Peníze by tak program Zelená úsporám mohl získávat jak od českých firem, které získávají od státu energetické povolenky, tak i z mezinárodního trhu s těmito povolenkami.

Dotaze Zelená úsporám až 67%

V současné době dosahovali dotace z programu Zelná úsporám až 67%. Podle ministra životního prostředí ale na pokračování v této praxi nemá v současné ekonomické situaci Česká republika peníze. Proto plánuje změnit dotace na zvýhodnění půjčky. Ministr očekává, že lidé by i nadále byli motivování k provádění energeticky úsporných úprav. Hlavním důvodem by mělo být to, že půjčky Zelená úsporám budou nastaveny tak, aby lidé z dosažených úspor za topení nebo další výdaji mohli ihned začít splácet půjčené peníze.

Půjčky Zelená úsporám by tak měly být určeny jak pro soukromé budovy, tak i pro veřejné budovy. Šanci získat peníze z půjčky Zelená úsporám by měli mít i obecní budovy jako jsou školy, školy nebo budovy místních úřadů.

I to je změna oproti současné podobě programu Zelená úsporám. Ten donedávna umožňoval získávat dotace pouze na účely úprav soukromých nemovitostí nebo pro bytová družstva. Až v letošním roce ministerstvo životního prostředí uvolnilo prvních 200 miliónů korun i pro veřejné budovy.

Dotace z programu Zelená úsporám za poslední 3 roky rozdělili až 20 miliard korun. Peníze byly určeny především na nákup nových, efektivnějších způsobů vytápění nebo na zateplení.

Online žádost o půjčku u České spořitelny

Leave a Reply