Nový zákon by měl omezit lichvářské půjčky

Od roku 2013 by měl vstoupit v platnost nový zákon, který by měl omezit lichvářské půjčky a zabránit i různým podvodům. Celá řada poskytovatelů nebankovních půjček a úvěrů se často uchyluje k různým podvodným nebo neférovým podvodům. Právě na ty se chce zaměřit nový zákon. Co by se přesně mělo změnit?

Zruší se půjčky na směnku

Jednou z novinek by měl být zákaz půjček na směnku u spotřebitelských úvěrů. Dnes je časté že nebankovní společnosti požadují podepsání bianko směnky. V případě že klient přestane splácet, společnost ihned uplatní směnku a díky ní může velmi snadno a rychle přikročit k exekuci na majetek dlužníka. Směnky se ale také často zneužívají k různým podvodům. Tomu by měl nový zákon zabránit, nově již nebude možné u běžných půjček a úvěrů (spotřebitelské půjčky) používat směnky.

Zákaz volání na předražené telefonní linky

Zákon by měl omezit i další oblíbený trik podvodných půjček. Často se stává, že firma nabízí výhodné nebankovní půjčky (bez příjmu, bez registru, bez ručitele a podobně). Pro získání takové půjčky je ale nutné nejprve zavolat na placenou telefonní linku (začíná číslem 9). Zde klient stráví i poměrně dlouhou dobu zatímco s tím telefonní operátor probírá podmínky půjčky. Výsledkem celého telefonního hovoru je neschválení půjčky a pořádně vysoký účet za telefon. Nově by mělo být zakázáno používání placených telefonních linek v souvislosti s půjčkami.

Poplatek za půjčky až po schválení

Další věcí, kterou má nový zákon omezit je i placení poplatků za půjčky. Celá řada firem nebo „finančních“ poradců nenabízí přímo poskytnutí půjčky ale pouze její zprostředkování. A za zprostředkování půjčky si účtují nějaký poplatek. Ten žadatel o peníze musí zaplatit předem. Často pak takový zprostředkovatel udělá jen to, že žádost klienta předá na posouzení do nějaké banky nebo nebankovní společnosti (jako například Home Credit nebo Provident). Žádost je pak zamítnuta, ale zprostředkovatel vám zaplacený poplatek už nevrátí, i když žádnou půjčku nedostanete.

Podle nově připravovaného zákona by to už nemělo být možné. Vyžadovat poplatek za zprostředkování půjčky bude možné až po schválení nebo zamítnutí půjčky. A také bude nově možné do 14-ti dnů možné od smlouvy o zprostředkování půjčky odstoupit.

Vysoké pokuty za lichvářské půjčky

Nový zákon navíc zavede dohled České národní banky a České obchodní inspekce nad společnostmi, které nabízí nebankovní půjčky a další finanční produkty. Pokud společnost poruší nějaké ustanovení nového zákona, bude jí hrozit pokuta až 20 miliónů korun.

Online žádost o půjčku u České spořitelny