Kdy se hodí hypotéka na družstevní byt?

Vzít si klasickou hypotéku můžeme ve chvíli, kdy plánujeme koupi nemovitosti, kdy plánujeme její stavbu, nebo třeba rekonstrukci. Ne vždy to může být tak jednoduché. U nemovitostí totiž mohou existovat různé majetkové vztahy, které vše výrazně komplikují. Ideálním příkladem jsou družstevní byty. To však neznamená, že by se hypotéky nemohli dotýkat právě jich. Příkladem je hypotéka na družstevní byt. Podívejme se na možnosti, kdy se dá využít.

Hypotéka na družstevní byt je ideální při převodu členských práv

Pokud se na družstevní byty podíváme zblízka, jedná se nejčastěji o bytové jednotky, kde sice bydlíme, ale nejsme vlastníky. Platíme tak nájemné, které je postupně odečítáno z celkové ceny bytu. Pokud takový byt chceme prodat, potom je dobré vědět, že neprodáváme nemovitost jako takovou, ale jenom náš konkrétní podíl v družstvu. Tedy informaci toho, že byt můžeme využívat, stejně jako tímto způsobem kupujeme příslib, že v budoucnu bude nás samotných.

Nyní se můžeme vžít do role člověka, který chce takový byt, tedy takový podíl koupit. Právě na to mu hypotéka na družstevní byt může pomocí. Tímto způsobem si odkoupí současná práva v bytovém družstvu a byt tak dostane do užívání. S tím jsou ale spojeny i povinnosti nájemného, kterým je stále snižována finální odkupní cena.

Hypotéku lze použít i na klasický odkup

Druhý příklad se týká situace, že podíl v družstvu je náš a nechystáme se ho nikomu prodávat. Za určitý počet let, nejčastěji za několik desítek let již dojde k tomu, že si můžeme byt koupit do osobního vlastnictví. V tomto případě tedy platíme svůj podíl v družstvu. Byt se tak stane naším majetkem. I na to může být hypotéka na družstevní byt použita. Dobré je dodat, že zde jsou banky daným žádostem velmi otevřené a jsou při poskytování velmi benevolentní. Proč? Jelikož skutečné hodnota bytu může být třeba jeden milion korun, zatímco odkupní cena v hodnotě jedné desetiny. A právě tu potřebujeme půjčit. Není tak problém vyhovět téměř každému.

Jak vypadá ideální hypotéka na družstevní byt?

I tato hypotéka by měla být výhodná

Při konkrétním vývěru bychom neměli zapomínat na celkovou výhodnost, podobně jako u hypotéky klasické. To hlavní, na co bychom se měli zaměřit, je toto:

  • Výše úrokových sazeb
  • Délka splácení
  • Délka fixace úrokové sazby

Mnohé banky dokonce přicházejí s celou řadou výhod, které nám nejenom získání, ale i celé splácení výrazně usnadní. Příkladem může být Hypoteční banka a její sdělení: „Pravidelné měsíční splátky nezatíží váš rodinný rozpočet. Splácení začíná až v následujícím měsíci poté, co obdržíte peníze. Splatit hypotéku nebo její část můžete zcela bez poplatků v době, kdy končí sjednaná fixace.“ Určitě není jediným poskytovatelem na trhu, jelikož řadu výhod nabídne třeba i Česká spořitelna, Komerční banka, nebo Fio.

Kdy se hodí hypotéka na družstevní byt?
karlherl / Pixabay

Online žádost o půjčku u České spořitelny