K čemu je nutný registr vozidel?

V našem životě se setkáváme s celou řadou různých registrů. Do některých se dostáváme my sami automaticky, do jiných na naši žádost. Stejně tak je řada z nich spojena třeba i s naším konkrétním majetkem. Přesně takový totiž může být i registr vozidel. Tedy konkrétní databáze, ve které jsou dohledatelné informace, které spojují konkrétní automobil s konkrétní osobou – jeho vlastníkem.

Proč je registr vozidel nutný?

Než se podíváme na to, jak se do registru dostaneme či jak uskutečnit případné změny, je dobré se zaměřit také na to, proč je vlastně registr vozidel nutný a proč vlastně existuje. V první řadě je databází, které může pomoci například policii určit, kdo je konkrétním majitelem vozu. Stejně tak může být databází určenou k tomu, aby se zjistil počet aut na našich silnicích, stejně jako to, zda je na všechny vozy uzavřena zákonná pojistka. I to jsou důvody, proč dnes registr vozidel existuje a proč je nutný.

Informace o registru vozidel v Brně – informace zde.

Co vše je v registru uvedeno

Podívejme se také na to, co konkrétně je v registru uvedeno. Primárně to jsou tedy informace o konkrétním voze a jeho majiteli. Zde platí, že každý vůz má svou registrační značku, pod kterou je evidován. Nechybí samozřejmě i podrobnější informace o daném autě, kam se řadí třeba:

  • Konkrétní typ automobilu
  • Barva automobilu
  • Rok výroby automobilu a jeho motorizace

Lze tak podle jedné SPZ poměrně snadno identifikovat konkrétní automobilů. To může pomoci právě zmíněné policii, třeba při objasňování trestných činů. S daným vozem je následně spojena i konkrétní osoba, a to buď fyzická, nebo právnická – tedy firma. Daná osoba je tedy konkrétním majitelem, který je za automobil také zodpovědný. Poradíme vám, kde hledat ojeté automobily za nízké ceny.

Změny provádíme sami

Pokud máme automobil, měl y být samozřejmě registr vozidel první institucí, kam se vydáme ho přihlásit. Tedy kam se vydáme odhlásit nejprve předchozího majitele a tím upravit samotný záznam. Stejně tak ale na konkrétní registr vyrážíme i v případě, kdy se s vozem udály jakékoliv změny – třeba změna barvy, nebo přidání nových prvků, kam může patřit například tažné zařízení. Stejně tak ale registr vozidel navštěvujeme v případě, kdy jsme vůz nechali ekologicky zlikvidovat a tak ho nechávám také odstranit z evidence.

Zde musíme podotknout, že v minulosti bylo možné nechat vůz i v takzvaném depozitu. To však v současné době již možné není. Navíc je s konkrétní evidencí spojeno i několik novel, kam patří třeba tato: „Dle novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu na pozemních komunikacích musí být všechna vozidla vedená v polopřevodu (odhlášce) přihlášena nejpozději do 30. 6. 2015. V případě, že tak vlastník vozidla neučiní, vozidlo zanikne a už nebude možné ho dále provozovat.“

Na řadě úřadů

Dnes platí, že registr vozidel můžete navštívit na většině úřadů, které mají rozšířenou působnost. Jsou to hlavně krajská, okresní, ale často i jiná velká města.

K čemu slouží registr vozidel
MarleneBitzer / Pixabay

Online žádost o půjčku u České spořitelny