Půjčka s úrokem 3938 %, není to lichva?

Nedávno se na stránkách online deníku Aktuálně.cz pochlubila nová Kouzelná půjčka, se svým úspěchem. Kouzelná půjčka působí v ČR přibližně 6 týdnů. Je to krátkodobá půjčka před výplatou. Kouzelná půjčka umožňuje lidem půjčit si pár tisíc korun na maximálně 30 dní. Roční úroková sazba je ale ve výši 3938%. Není to už lichva?

Kouzelná půjčka pro dělníky

Společnost poskytující kouzelnou půjčku se na stránkách zpravodajského webu Aktuálně.cz pochlubila tím, že za prvních 6 týdnů poskytla již přibližně 500 úvěrů. Celkem se jednalo o částku ve výši 3 milióny korun.

Typickým klientem tohoto finančního produktu je prý dělník ve věku 30 – 40 roků, který má průměrnou měsíční mzdu ve výši 18000 Kč. Typická kouzelná půjčka do výplaty je pak prý 5500 Kč na 20 dní. Za podobnou půjčku u této společnosti zaplatíte poplatek ve výši 1235 Kč. To znamená, že roční procentní sazba nákladů je také kouzelně vysoká. RPSN vychází na 3938%.

Co je to lichva podle zákona

Podle českých zákonů, konkrétně pak Trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.), § 218, je lichva trestný čin, který může být potrestán odnětím svobody až na 6 měsíců až 5 let a/nebo peněžitým trestem. Pokud je lichva spáchána ve velkém rozsahu, pak hrozí dokonce trest ve výši 8 roků.

Co je to lichva pak zákon konkrétně popisuje takto:

(1) Kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Zdravým selským rozumem by člověk řekl, že půjčka s úrokem 3938% je jasná lichva. Přece není normální platit tak vysoké úroky (resp. 3938% není úrok, ale přesněji se jedná o RPSN, u tohoto typu půjčky se totiž neplatí klasické roční úroky, ale jen jednorázové poplatky).

Kouzelná půjčka a další, je to lichva nebo ne?

Aby se ale jednalo o lichvu i podle trestního zákona, musela by být splněna podmínky „zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení“. A to v tomto případě zřejmě není.

Je sice jasné, že kdo jiný, než člověk v tísni, by si bral takto drahou půjčku? Každý normální člověk, který nebude mít velké finanční potíže, si normálně zajde do banky, půjčí od svých známých nebo holt pár dní počká, než dostane výplatu.

Firmy, které ale poskytují tento typ půjček (a není to jen zmiňovaná kouzelná půjčka, je jich mnohem víc) se ale mohou bránit tvrzením, že všichni jejich klienti byli dopředu seznámeni s tím, kolik je půjčka bude stát. Určitě je nikdo nenutil a nevyvíjen na ně nátlak. Takže u soudu by se jim asi lichvu prokázat nedokázalo.

Přesto ale půjčky s úrokem 3938% určitě nejsou nic normálního a minimálně se může jednat o morální problém. Firmy, které je nabízí, si jsou moc dobře vědomi toho, že jejich klienti jsou v zoufalé situaci a jen se snaží přiživit na jejich neštěstí.

Online žádost o půjčku u České spořitelny