Půjčky pro důchodce

Důchodci často uzavírají nevýhodné půjčky. Pak jim hrozí exekuce a finanční nouze.
Důchodci často uzavírají nevýhodné půjčky. Pak jim hrozí exekuce a finanční nouze.

Celá řada lidí se dostává do velkých finančních problémů. Platí to i pro důchodce. Mnoho z nich chce pomoci svým dětem nebo vnoučatům. Nebo se nechají zlákat na „supervýhodné“ nákupy na různých předváděcích akcích. Mnoho důchodců má problémy poznat, které půjčky se vyplatí a kterým se naopak zdaleka vyhnout.

Půjčky pro důchodce jako dluhová past

Existují desítky případů, kdy důchodci chtěli pomoci svým blízkým. Ti byli bez práce a nebyli schopni sami získat úvěr. Důchodce, díky pravidelnému příjmu prostřednictvím důchodu pak má často větší šance na to že mu půjčku schválí.

Velké riziko je ale důvěřivost starších lidí. Ti často neumí posoudit nakolik je nabízená půjčka či úvěr výhodná. Některé úvěrové firmy používají velmi nekalé praktiky. Nabízí půjčky speciálně pro důchodce. Spoléhají mimo jiné na to, že důchodce si neprověří všechny podmínky a uváže se na nevýhodnou půjčku.

Důchodci jsou pro mnoho takových firem lákavá cílová skupina. Díky tomu, že důchodci mají stabilní, pravidelný příjem a díky snadné exekuci na důchod mají jistotu, že z důchodců snadno získají i velké peníze.

Konkrétní příklad

Pan Jaromír si chtěl půjčit 50000 korun pro svého syna, který chtěl začít podnikat, ale nezískal u banky potřebný úvěr. Tento pán využil jednu z nabídek, na kterou narazil v inzerátu v novinách. Obchodní zástupce se dostavil k němu domů, řekl mu podmínky a ihned mu dal podepsat smlouvu. Pan Jaromír si ji pořádně neprostudoval a až jeho syn zjistil, k čemu se vlastně upsal.

Za půjčku ve výši 50000 Kč měl na splátkách během 2 let zaplatit přes 190 tisíc korun. Výše splátek byla dokonce tak vysoké, že i z důchodu pana Jaromíra bylo téměř nemožné platit tyto splátky.

Nakonec celá situace skončila tím, že se p. Jaromír opozdil se dvěma splátkami a firma na něj obratem poslala exekutora.

Pro exekuci na důchod platí stejná pravidla jako pro exekuci na mzdu. I důchodce má nárok pouze na 2/3 z životního minima a nákladů na bydlení, což je částka 5842 Kč. Navíc mu zůstává ještě poměrná část ze zbylé částky.

P. Jaromír měl důchod ve výši 11 200 Kč, ale exekutorovi musel splácet dluh ve výši 140 tisíc korun. Po exekuci mu tak zůstává pouze 9 414 Kč.

Online žádost o půjčku u České spořitelny