Jakými cestami dojde k zastavení exekuce?

Exekuce rozhodně není nic příjemného. Pokud totiž nastane, může dojít k tomu, že je nám obstaven účet, jsou nám strhávány peníze z našeho platu, stejně jako může být zabaven náš movitý nebo nemovitý majetek. Pokud jste aktuálně v situaci, kdy vám exekuce hrozí, a hledáte možnosti zastavení exekuce, pojďme se podívat na ty nejčastější.

Co udělat ještě před započetím?

První a často nejoblíbenější možností je takzvané oddlužení (princip provedení popsán zde). Tedy zákonná forma toho, kdy se postupně zbavujete vašich dluhů tím, že je splácíte. Celý proces může trvat až 5 let a jeho výhodou je, že mnohdy stačí zaplatit jenom 30 procent vašich dluhů. Zbytek je odpuštěn. Důležité je však vědět, že jakmile je dané oddlužení schváleno, dojde i k zastavení exekuce, která se na vás chystá a pokud budete splácet, jak máte, tak na vás po celých 5 let exekutor nemůže. Následně je případný zbývající dluh odpuštěn a vy vycházíte s čistým štítem.

Druhou cestou může být to, že se domluvíte se samotnými věřiteli. Třeba na novém splátkovém kalendáři. I to přináší několik výhod, jelikož oni tak dostanou své peníze zpět a vy se tak vyhnete exekutorovi. Co ale dělat, pokud už k exekuci dojde?

Máte exekuci na plat? Potřebujete vědět, jak tento proces funguje? Čtěte tento článek http://exekuce-na-plat.cz/exekuce-na-plat-proc-z-ceho-jak-a-kde/

K zastavení exekuce může vést i domluva s exekutorem

I exekutor je jenom člověk a tak musíme říci, že i s ním se můžete na mnoha věcech domluvit. Tou nejlepší cestou je domluva splátkového kalendáře. Díky němu tak exekutor nemusí strhávat peníze z vašeho platu, ani prodávat váš majetek. Dojde tak k zastavení exekuce do doby, než vše uhradíte právě touto cestou. O této možnosti píše i Exekutorská komora: „Dlužíte peníze a nevíte, jak je splatit? Byla už na vás uvalena exekuce? Ačkoliv to není jeho povinností, může soudní exekutor projevit dobrou vůli a dohodnout si s vámi splátkový kalendář podle vašich možností.“ Samozřejmě nezapomínejte na to, že vaše žádost by měla obsahovat:

  • Identifikaci vaší osoby
  • Spisovou značku vašeho případu
  • Návrh splátkového kalendáře

Ideální jsou i peníze v hotovosti

Co samozřejmě stoprocentně povede k zastavení exekuce, to je situace, pokud naše dluhy exekutorovi uhradíme, a to ihned a v hotovosti (např. půjčka na exekuci). V takovém případě je ideální, pokud máme našetřeny vlastní úspory, nebo pokud nám půjčí někdo z našich blízkých. Pokud to však není možné, existuje přece jenom ještě jedna poslední cesta. A tou je možnost požádat si u nebankovních společností.

Zde ale pozor na to, že u většiny z nich budete muset zastavit svou nemovitost, stejně jako se budete muset upsat k tomu, že budete peníze splácet pod vysokým úrokem.

Pokud máme jednotlivé možnosti ohodnotit, určitě je dobré zkusit jak oddlužení, tak i jednotlivé formy domluvy. Co ale příliš pozitivně nehodnotíme, to je ona možnost půjčky, jelikož vám může přinést i další a větší finanční problémy, než máte nyní.

Online žádost o půjčku u České spořitelny