Podvody s půjčkami po telefonu končí

Určitě i vy jste už někde viděli nabídku na půjčky bez registru, bez doložení příjmu, bez ručitele či jiné nebankovní půjčky. Na podobné nabídky je možné často narazit v různých novinách. Letáky je možné vidět na autobusových zastávkách, nebo vám se vám může objevit ve schránce leták s nabídkou podobné půjčky.

Podvodné půjčky po telefonu

Za celou řadou těchto nabídek – půjčky bez potvrzení o příjmech, bez zástavy, bez ručení či bez ověřování registrů – se skrývají vyložené podvody. To je i případ jednoho našeho čtenáře, pana Petra Nováka, který se s námi o ni podělil:

Petr Novák: Před několika měsíci jsem byl ve velké finanční tísni. Neočekávaně jsem přišel o práci a neměl jsem ušetřené skoro žádné peníze. První týdny jsem zvládl z toho, co jsem měl v bance, ale pak už jsem byl odkázaný jen na podporu v nezaměstnanosti. Mám dvě malé děti, a peníze, které dostává manželka, nestačí na všechny naše výdaje.

Hledal jsem nějakou půjčku, narazil jsem v novinách na inzerát, kde nabízeli půjčky i pro lidi bez práce a pro nezaměstnané. Zavolal jsem na uvedené telefonní číslo. Na tomto čísle mi téměř nic neřekli, jen to že nové žádosti o půjčky řeší jiný kolega a dali mi číslo, kam mám zavolat. Tak jsem zavolal na to číslo, co mi dali.

Druhý telefonát nakonec trval skoro hodinu. Nejdřív mě několikrát přepojovali, pak jsem musel čekat, pak se mě vyptávali na všechno možné a pořádně jsem se od nich nic nedozvěděl. Nakonec mi řekli jen to, že se mi ozvou nejpozději druhý den, abychom probrali všechny další podrobnosti. Vlastně jsem se během tohoto hovoru nic nedozvěděl.

Druhý den mi už nikdo nezavolal. Za pár týdnů mi přišlo vyúčtování za telefon. To druhé číslo, na které jsem volal, bylo placené. Za každou minutu jsem platil 99 Kč. Celkem mě tedy tato srand stála přes pět tisíc korun.

Konec podvodných půjček po telefonu

Podobných případů jsou desítky. Lidí, co naletěli na podvodnou telefonní půjčku, jako pan Novák je velmi mnoho. I to je jeden z důvodů, proč se ministerstvo financí rozhodlo tyto podvodné telefonní půjčky zakázat.

Od začátku příštího roku (2013) by měla začít platit novela zákona, která zakáže placené telefonní linky v souvislosti s poskytováním půjček.

Online žádost o půjčku u České spořitelny