Nové podmínky pro půjčky

Dluhy českých domácností rostou vysokým tempem. Mnoho lidí nezvládá splácet. Foto zdroj: denik.cz
Dluhy českých domácností rostou vysokým tempem. Mnoho lidí nezvládá splácet. Foto zdroj: denik.cz

Ve středu 22. 8. schválila vláda návrh novely zákona o spotřebitelských úvěrech. Pokud novela projde schválením i v poslanecké sněmovně a v senátu, měli by v blízké době začít pro běžné spotřebitelské půjčky platit nový pravidla.

Půjčit si peníze bude bezpečnější

Hlavním cílem novely zákona je větší ochrana běžných občanů. Vzhledem k rostoucímu zadlužení českých domácností (jen za první polovinu roku si domácnosti půjčili 53 miliard korun) roste závratným tempem i počet osobních bankrotů.

Zatímco v roce 2008 bylo osobních bankrotů za celý rok jen 737, v předchozím roce (2011) jich už bylo 11 651 a v prvním pololetí 2012 jich je již 9380 (do konce roku tedy možná bude i přes 20 tisíc).

Celá řada lidí se dostává do dluhové pasti a finanční poradny praskají pod náporem zoufalých lidí, kteří marně hledají pomoc jak splácet svoje veliké půjčky.

Jaké budou nové podmínky pro půjčky

  1. Zruší se směnky a šeky: novela zákona zakazuje používat směnky a šeky k zajištění půjčky. To by mělo omezit různé podvodné praktiky, kdy si úvěrové firmy nechávají podepsat bianko směnky a pak vymáhají vysoké částky
  2. Nové podmínky pro ručení nemovitostí: obecně bude platit, že hodnota zástavy (nebo zajištění) půjčky nesmí být v nepoměru k poskytnuté výši půjčky. To znamená, že by nemělo být možné, abyste za půjčku 30000 Kč museli ručit nemovitostí v hodnotě půl miliónu korun
  3. Zákaz placených linek: nově nebude možné podle zákona používat pro půjčky placené telefonní linky. Zatímco nyní úvěrový firmy tahají z lidí obrovské částky za drahé telefonní hovory, nově by se jednalo o trestný čin
  4. Omezení zprostředkovatelů: novela zákona by měla omezit nejrůznější zprostředkovatele půjček. Nově bude muset být smlouva o zprostředkování úvěru uzavřena písemně a klient od ní bude moci do 14-ti dní odstoupit bez jakékoliv sankce.
  5. Půjčky jedině bez poplatku: novela také zakáže možnost vymáhat zaplacení poplatku předem. Poplatek zprostředkovatel půjčky může vyžadovat až po předložení výsledku své činnosti, tedy až po schválení nebo zamítnutí půjčky.
  6. Na půjčky dohlédne Česká národní banka: nově by také i na nebankovní půjčky měla dohlížet Česká národní banka. Ta bude mít možnost udělit pokutu až do výše 20 miliónu korun.

Pomůže nový zákon?

Pokud bude schválen zákon i poslanci a senátory, mohl by vstoupit s největší pravděpodobností v platnost od začátku roku 2013. O tom, nakolik zákon pomůže, můžeme jen spekulovat. Už nyní je totiž velký počet úvěrových firem, které porušují platné podmínky.

Jen za minulý rok, Česká obchodní inspekce, která kontroluje firmy poskytující nebankovní půjčky, narazila na pochybení ve více než 50% případů. Stejná situace je i nyní. Novela zákona sice zpřísní podmínky. Ale to neznamená, že úvěrové firmy začnou nabízet jen férové půjčky. Dá se čekat, že i nadále bude celá řada podvodných půjček.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin