Jaké výhody a nevýhody má podnájem bez realitky?

Realitních kanceláří je dnes na trhu skutečně více než dost. A je jasné, že se doslova perou o své klienty. Pokud jsme aktuálně v roli člověka, který hledá bydlení, velmi často se může jednat o podnájem bez realitky, na který se chceme zaměřit. Pojďme se podívat na to, jaké výhody a nevýhody to může mít. Ne vždy totiž lze říci, že se to skutečně vyplatí. A totéž platí i o opačné situaci.

Hlavním důvodem, proč volit podnájem bez realitky? Cena

Pokud se jedná o podnájem v rámci realitní kanceláře, je samozřejmě jasné, že se nevyhneme placení. A to placení konkrétní provize, která nám bude kanceláří naúčtována. V rámci této praxe je zvykem, že ji platí právě člověk, který se chce do daného bytu nastěhovat. Její obvyklá výše je poté okolo jednoho celého nájmu. A právě tolik můžeme ušetřit, pokud podnájem bez realitky zvolíme a najdeme si takové byty, které pronajímají pouze jejich skuteční majitelé.

Jednáme s konkrétní osobou

Druhou výhodou této možnosti je určitě i to, že jednáme s konkrétní osobou, která byt vlastní. Tedy s majitelkou nebo majitelem. Přímo s ní si tak domluvíme prohlídku. V případě realitní kanceláře je právě ona prostředníkem, což může být v rámci domluvy poměrně komplikované a zdlouhavé. Zvláště, pokud realitní makléř nemá čas, nebo je nespolehlivý. Bohužel, to jsou poměrně časté problémy řady z nich.

Díky realitce máme jistotu smlouvy

Výhody jsme sdělili a tak je dobré podívat se i na takové, které se týkají podnájmu s realitkou. Tedy na situace, kdy se hodí. Má totiž jednu klíčovou výhodu, a to takovou, že nám dá k dispozici smlouvy, které s majitelem bytu můžeme sepsat. V tomto směru je to pro nás samozřejmě velká výhoda. A v čem a proč? Samozřejmě proto, že máme jistotu, že jsou právně v pořádku. Pokud totiž zvolíme podnájem bez realitky a smlouvy si sepíšeme sami, mohou v nich být velké chyby, které se nám v konečném důsledku vymstí. A to třeba v souvislosti s:

  • Výpovědní lhůtou
  • Odpovědností za škody
  • Placením různých potřebných výměn
  • Placení poplatků

Hledání bez problémů

Díky realitce ale můžeme narazit i na další pozitivum, a to je možnost toho, že nám potřebný byt sama najde. Sdělíme jí jenom naše požadavky a o nic dalšího se již nemusíme starat. I to jsou výhody, které nám podnájem bez realitky nikdy nenabídne.

Jak hodnotíme?

V rámci obou pozitiv nelze říci konečné rozhodnutí, jelikož obojí má své pro a proti. Pokud peníze tolik neřešíte, nemusí být realitní kancelář problém. Naopak pokud na ně hledíte, ušetříte jich velké množství. Výhodné to však může být i pro majitele bytu, což dokládá třeba tato recenze: „Pronajímala jsem sama, sama si i sestavila smlouvu (ale ještě podle starého OZ). Podpisy na smlouvě jsme nechali ověřit na matrice. Je ale fakt, že jsme chytli bezvadné lidi.“

Potřebujete poradit s pronájmem bez realitky?
PIX1861 / Pixabay

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin