Jaká rizika přináší exekuce nemovitosti?

Do dluhů se dnes může dostat každý. To rozhodně není nic ojedinělého. Co by ale mělo být prioritou pro každého z nás, to je snaha dluhy řešit. Pokud to neděláme, přijdou zcela jistě velké problémy. Mezi ten největší patří i exekuce nemovitosti. Tedy situace, kdy naši nemovitost může zabavit exekutor. A ten má natolik velké pravomoci, že se může orientovat třeba na:

  • Náš byt nebo dům
  • Naše pozemky jakéhokoliv typu
  • Náš rekreační objekt – chaty a chalupy

O nemovitost přijdeme

Tím největším rizikem, se kterým exekuce nemovitosti souvisí, je to, že o nemovitost přijdeme. Samozřejmě vše nějakou dobu trvá a tak pokud dojde k exekuci, musíme ještě čekat na to, než dojde k samotné dražbě. To nám dává případný čas na řešení celé věci. Pokud se ale k problémům nepostavíme čelem, znamená to pro nás problém s tím, že je nemovitost prodána novému majiteli. Následně jsou provedeny příslušné změny v katastru nemovitostí a my tak dále jako majitelé nefigurujeme. Tím, že tedy byt, dům, nebo pozemek ztratíme, jsme ochuzeni také o podstatnou část našeho majetku.

Exekuce nemovitosti nás připraví o bydlení

V těch nemovitostech, které jsou zabavovány, nejčastěji lidé samozřejmě bydlí. Musíme se tedy zaměřit na druhé velké negativum. V rámci něho nás exekuce nemovitosti může připravit i o vlastní domov. Abychom tedy byli konkrétní, nový majitel se může rozhodnout, co s námi. Pokud má v plánu zde bydlet on sám, je jasné, že nás může vystěhovat. My se v takovém případě ocitáme bez domova. Jsou ale i situace, kdy to dopadá o trochu lépe. Jsou totiž tací majitelé nemovitosti, kteří nám dovolí stále v bytě nebo domě bydlet. Zapomínat však nesmíme na to nejdůležitější, a to je nutnost platit nájem.

Jak se vyhnout exekuci na bydlení si přečtěte na http://www.pujcime-rychle.cz/exekuce-na-nemovitosti-kdy-hrozi-a-jak-se-ji-vyhnout/

Cena nemovitosti nemusí pokrýt dluh

Dalším podstatným negativem je situace, kdy je nemovitost prodána, ale její vydražená cena nedokázala pokrýt všechny dluhy, které máme. V tomto směru tak byla exekuce nemovitosti úspěšná jenom částečně. A co to pro nás znamená? Fakt že jsme přišli o majetek, fakt že můžeme přijít o bydlení, ale také informaci o tom, že stále ještě dlužíme. A kolik? To záleží na tom, kolik činili naše závazky a na tom, za kolik se nemovitost prodala. Zde musíme podotknout, že ceny mohou být vzhledem k počtu zájemců poměrně vysoké. Dokazuje to třeba web Peníze.cz, kde je uvedeno: „Koupě nemovitosti v exekutorské dražbě může být dobrá investiční příležitost. Dům, byt či pozemek se dá koupit levně a často bez jakýchkoli závazků. „Pokud s ním nejsou spojeny nájemní smlouvy, věcná břemena či závazky, o nichž soud rozhodl, že v dražbě nezaniknou, koupí zájemce nemovitost, s níž v podstatě nejsou spojena právní rizika.“

A co na základě daných informace radíme my? Vždy své dluhy řešit včas, aby k samotné exekuci vůbec nemuselo dojít. Jedině tak budete moci žít bezproblémový a také velmi spokojený život!

Jaká rizika přináší exekuce nemovitosti
ErikaWittlieb / Pixabay

Online žádost o půjčku u České spořitelny