Jak probíhá exekuce na nemovitosti?

Také máte dluhy, které nesplácíte? Pokud ano, a nevyhlásíte osobní bankrot, může dříve nebo později přijít exekutor. A jeho návštěva rozhodně nepatří mezi nijak příjemné. Proč? Jelikož samozřejmě dokáže zabavit peníze z vašeho účtu, dokáže vám sáhnout na plat, stejně jako umí i další věc, a to zabavit váš majetek. A to jak ten movitý, tak i nemovitý. Dnes je navíc exekuce na nemovitosti velmi účinný možnost, jak z dlužníků dostat peníze.

Zástavní právo zapsané v katastru nemovitostí

Pokud vlastníte nemovitost, je o tom samozřejmě psáno v katastru nemovitostí. A právě na ten se exekutor zaměří jako první. A to často dříve, než vás o čemkoliv informuje. Právě daná exekuce na nemovitosti tak bude zapsána do daného vlastnického listu. Tím jste ze strany exekutora výrazným způsobem omezováni v tom, co se svou nemovitostí můžete dělat. Nemůžete ji například:

  • Prodat někomu jinému
  • Přepsat na někoho jiného
  • Darovat ji jiné osobě

Bude tak i s danou exekucí stále vaše, čímž získá exekutor jistotu, že vám má co zabavit. A teprve až po tomto kroku je vám písemně oznámeno, že dlužíte, kolik dlužíte a také to, že vám bude za tímto účelem zabavena nemovitost.

Tip pro čtenáře: Četli jste článek z minulého týdne s názvem Jak zastavit exekuci?

Když věc neřešíte, dojde exekuce na nemovitosti až k dražbě

Pokud máte v plánu celou věc řešit, můžete se s exekutorem domluvit třeba na splátkách, stejně jako je možné také zaplatit dlužnou částku vašimi úsporami. Pokud se ale nic z toho neuskuteční, může dojít až k nařízené dražbě. V rámci exekuce na nemovitosti tak dojde k tomu, že je váš byt nebo dům oceněn a je prodáván. Samozřejmě kdo za něho nabídne nejvíce, tomu logicky bude patřit. V tomto případě vás samozřejmě může nový majitel i bez jakýchkoliv problémů vystěhovat. Jsou ale případy, kdy vás v bytě nechá stále bydlet, ale za odpovídající výši nájmu, kterou mu budete platit.

Řešení existují

Samozřejmě i v průběhu toho, kdy je vaše nemovitost oficiálně zabavena, máte možnost využít několik různých řešení, které jsou na našem trhu k dispozici. Máme-li být konkrétní, potom mezi jedno takové patří třeba možnost vyplacení exekuce, a to formou úvěrového produktu. Ten však nepatří mezi nejvýhodnější a vždy je dobré pamatovat na to, že danou nemovitostí budete stále ručit. A pokud nebudete platit ani druhou půjčku, je možné počítat i s tím, že o nemovitost tak jako tak přijdete, pouze to bude až za několik měsíců, nebo třeba také let.

Dalším efektivním řešením je samozřejmě své dluhy řešit. A to nejenom už se samotným exekutorem, který nemovitost zabavil. Dobré je řešit své dluhy už se samotnými věřiteli. A to třeba novým splátkovým kalendářem, nebo již zmíněným oddlužením. To má v souvislosti s exekucemi jednu velkou výhodu, o které píše třeba magazín FinExpert: „Jestliže věřitel přihlásí do insolvenčního řízení, které má být řešeno formou oddlužení, pohledávku, kvůli které soud nařídil exekuci, musí být uspokojena minimálně ze 30 procent. Pokud soud povolí dlužníkovi oddlužení, exekuce se neprovádí.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin