Půjčit si peníze na dovolenou se někdy nevyplatí

Půjčka na letní dovolenou u moře se někdy nevyplatí. Může vás stát až o 60% více než při platbě ihned.
Půjčka na letní dovolenou u moře se někdy nevyplatí. Může vás stát až o 60% více než při platbě ihned.

Některé zbytečné půjčky vás mohou přijít pořádně draho. Blíží se léto a vy možná plánujete, kam letos vyrazíte na dovolenou. Možná si chcete dopřát hezkou dovolenou u moře, ale nedostávají se vám peníze. Půjčky na dovolenou nebo dovolenou na splátky je možné pořídit na mnoha místech. Ne vždy se ale taková půjčka na dovolenou vyplatí.

Půjčky na dovolenou u moře

Téměř každá větší cestovní kancelář vám k dovolené u moře nabídne i možnost financování prostřednictvím spotřebitelského úvěru. Můžete si tak snadno pořídit dva týdny u moře na splátky. Jako vše, i dovolená na splátky vás něco bude stát.

U půjčky na dovolenou (ale platí to i pro další podobné spotřebitelské úvěry) je běžné, že za půjčené peníze zaplatíte úrok 20 – 58% (roční úrok). To znamená, že dovolená na 30 tisíc korun, vás při ročním splácení také může stát od 36 do 47,5 tisíce korun. A to už není příliš výhodná cena. Je na vašem zvážení, jestli se vám 14 dní strávených v létě u moře vyplatí natolik, abyste zaplatili i o 50% vyšší cenu

Půjčovat si na zbytečnosti se nevyplácí

Půjčit si peníze na nové bydlení nebo na rozumné výdaje je sice vždy riziko, ale určitě to je rozumnější než si půjčovat na věci, které si můžete odpustit. Většina problémů s dluhy, exekuce nebo osobní bankroty většinou začínají právě tak, že lidé utrácí víc peněz, než si mohou dovolit.

Pořídit si třeba nové bydlení je pro většinu lidí bez hypotéky nebo úvěru na bydlení asi nemožné. U hypotéky ale máte vždy nějakou hodnotu. I když hypotéku také přeplatíte o desítky procent, ve finále vám zůstane nemovitost (dům nebo byt), která má pořád nějakou cenu.

Pokud si pořídíte dovolenou na půjčku, tak vám nezůstane nic. Maximálně tak krásné vzpomínky. Pokud si dovolenou nemůžete dovolit z vlastních úspor, pak byste si měli dobře rozmyslet, jestli raději letos nezůstat doma.

Půjčit si na dovolenou můžete i v bance

Pokud jste přesto rozhodnuti svoji dovolenou financovat z půjčky, pak je lepší obrátit se nejprve na svoji banku. Banky běžně poskytují různé neúčelové půjčky, které mají velmi často lepší podmínky, než to co vám mohou nabídnout v cestovní kanceláři.

Nezapomínejte na to, že když si pořídíte dovolenou na splátky v cestovní kanceláři, část provize z půjčky si bere cestovka a další část bude chtít poskytovatel půjčky. Nemusí to sice platit vždy, ale je téměř jisté že taková půjčka bude mnohem dražší, než když si vezmete běžnou půjčku z banky.

Vůbec nejhorší nápad pak je koupit si letní dovolenou na splátky na kreditní kartu. Kreditní karty má velmi vysoké úroky, často i 30% a někdy i víc. Na kreditní kartu má smysl pořizovat jen takové výdaje, u kterých víte, že je uhradíte během bezplatné, bezúročné doby, nebo spíše jen drobnosti. Pro větší vydání se kreditní karty (až na výjimky) nehodí.

Online žádost o půjčku u České spořitelny