Půjčky a exekuce

Nejčastějším důvodem exekuce jsou nesplácené půjčky. Až na druhém místě jsou nezaplacené pokuty za jízdu načerno.
Nejčastějším důvodem exekuce jsou nesplácené půjčky. Až na druhém místě jsou nezaplacené pokuty za jízdu načerno.

Jedním z nejčastějších důvodů exekuce jsou půjčky. A to ať už půjčky od banky nebo i nebankovní půjčky. Hned na druhém místě v důvodech exekuce jsou nezaplacené pokuty z městské hromadné dopravy nebo různé nedoplatky za plyn, elektřinu či televizní poplatky. Jen za minulý rok (2011) bylo v ČR nařízeno více než 1 milión exekucí. Podle aktuálních čísel to vypadá, že v roce 2012 bude celkový počet exekucí minimálně stejně vysoký.

Berete si půjčku? Pozor na exekuci!

Právě půjčky, které pak lidé nezvládají splácet, patří mezi nejčastější důvody exekuce. Jsou zde dva hlavní problémy. Tím prvním, je případ, kdy lidé mají více půjček nebo úvěrů, které už nezvládají splácet. A tak si snaží půjčit další peníze jen proto, aby měli na zaplacení splátek u jiné půjčky. To je ale začarovaný kruh, který dříve či později vede jen k tomu, že lidé přestanou být schopni cokoliv splácet. Pak už je čeká jen exekuce nebo osobní bankrot.

Pozor na ručení u půjčky

Dalším problémem může být, když si půjčíte peníze pro někoho jiného, nebo když ručíte za půjčku. Žádost od někoho známého nebo i z rodiny „potřebuji jenom, abys mi ručil“ může být velmi nebezpečná. Nic jako „jenom ručení“ neexistuje.

Pokud vystupujete u půjčky jako ručitel, přebíráte celou zodpovědnost za poskytnutou půjčku. Pokud hlavní dlužník nebude schopen splácet svůj závazek, banka (nebo nebankovní společnost) bude automaticky požadovat uhrazení celé částky po vás. Vy se vůbec nemusíte dozvědět, že váš známý přestal půjčku splácet a už vám bude exekutor klepat na dveře, nebo vám zablokuje účet v bance či budete mít uvalenu exekuci na mzdu.

Exekuce může půjčku pořádně prodražit

Pokud si vezmete půjčku a přestanete ji splácet, celé se vám to může pořádně prodražit. Jakmile totiž přestanete hradit pravidelné splátky, banka vám obvykle začne posílat upomínky. Zaslání upomínky (první nebo druhé) stojí často i 300 nebo 500 Kč. Další poplatky si banka může naúčtovat ve chvíli, kdy vás vyzve, abyste ihned zaplatili celou půjčenou částku.

Pokud vaši půjčku převezme exekutor, narůstá celkový dluh o další poplatky – náklady exekutora, náklady za právníka, za soudní poplatky a další. Z půjčené částky 50000 Kč se tak velmi rychle může stát i dluh ve výši 100 tisíc korun nebo i více.

Jak se vyhnout exekuci?

Asi neexistuje jednoznačná rada. Oslovení odborníci na finanční problematiku se ale obecně shodují na tom, že každý člověk by si měl před uzavřením půjčky spočítat, jestli si bude moci dovolit splácet. Pokud žijete od výplaty k výplatě, bez finanční rezervy, rozhodně se nedoporučuje půjčovat si peníze na výdaje jako je dovolená nebo nákup dárků. Když nemáte žádnou finanční rezervu, měli byste se omezit ve svých výdajích.

Když už si musíte půjčit peníze, mělo by to být na nějakou věc, která neztrácí svou hodnotu – auto, dům, byt. Když se v budoucnu dostanete do problémů se splácením, vždy můžete auto nebo byt prodat. Pokud půjčené peníze utratíte za dovolenou, již není cesty zpět a musíte jen splácet.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin