Polovina nebankovních půjček porušuje zákony

Typický příklad podezdřelé nebankovní půjčky, které je lepší se vyhnout.
Typický příklad podezdřelé nebankovní půjčky, které je lepší se vyhnout.

Česká obchodní inspekce (ČOI) je jedním ze státních úřadů, který dohlíží na to, aby poskytovatelé nebankovních půjček dodržovali všechny zákony. Za první pololetí roku 2012, Česká obchodní inspekce provedla celek 141 kontrol u firem, které nabízí finanční služby a nebankovní spotřebitelské úvěry. Výsledky kontroly jsou alarmující. V 72 případech (tedy více než polovina) bylo zjištěny závady. ČOI tak udělila 63 pokut za téměř 700 tisíc korun.

Smlouvy neobsahují vše, co mají

V šesti případech kontrola zjistila, že smlouvy neobsahují vše, co jim zákon nařizuje. Nejčastěji se jedná o chybějící informace o celkových nákladech půjčky nebo o tom jaké se budou platit úroky.

Zákon přitom jasně říká, že smlouva o půjčce (nebo úvěru) musí obsahovat dobu trvání spotřebitelského úvěru, celkovou výši spotřebitelského úvěru a podmínky jeho čerpání. Dále také výši, počet a četnost plateb, roční procentní sazbu nákladů (RPSN), úrokovou sazbu a další informace. Konkrétní přehled co musí obsahovat smlouva o půjčce neb o úvěru je uveden v Příloze č. 3 zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru.

Klamavé a zavádějící reklamy

Nejvíce pochybení bylo zjištěno v reklamě, kterou jednotlivé společnosti nabízí své služby a půjčky. U reklam bylo zjištěno pochybení ve 47 případech. Nejčastější chybou je navádějí kompletních informací – tedy RPSN, reprezentativní příklad výpočtu nebo další údaje.

Nekalé obchodní praktiky

V dalších 6 případech pak bylo zjištěno porušení zákona o živnostenském oprávnění. Půjčky nebo jejich zprostředkování totiž nabízelo 16 lidí, kteří pro to neměli požadované živnostenské oprávnění. Za to pak Česká obchodní inspekce uložila pokutu ve výši 100 tisíc korun.

Kontroly nepomáhají

Ve srovnání s předchozím rokem (2011) je situace v oblasti nebankovních půjček a úvěrů stále stejná. I v předchozím roce ČOI kontrolovala firmy, co nabízí tento druh finančních služeb. Za loňský rok bylo provedeno 290 kontrol. I zde bylo zjištěno pochybení v polovině kontrolovaných firem. Je vidět, že situace se o moc nezlepšila ani v roce 2012

Na co si dát pozor abyste nenaletěli?

Vzhledem k počtu zjištěných nedostatků je vidět, že najít seriózní nabídku nebankovní půjčky není nic snadného. Na co byste si především měli dávat pozor?

Pozor na anonymní nabídky – jedná se především o různé letáky na zastávkách, nebo inzeráty v novinách a inzertních časopisech. Hrozí vám riziko, že narazíte na lichvářské úroky nebo jiné nestandartní poplatky

Pozor na pojištění u půjčky – někde je požadováno, abyste si k půjčce uzavřeli pojištění. Většinou je to ale jenom skrytý poplatek, který navíc musíte zaplatit předem. Jediné pojištění u půjčky, které má smysl, je pojištění schopnosti splácet, případně pojištění proti ztrátě zaměstnání. Vše ostatní zavání povodním jednáním.

Pozor na smlouvu – před podpisem smlouvy byste měli mít dostatek času na její prostudování. Nikdo vás nesmí nutit podepsat ve spěchu. Každá seriózní firma by vám měla umožnit smlouvu si v klidu přečíst nebo ji konzultovat s někým jiným

Pozor na to kolik zaplatíte – než něco podepíšete, spočítejte si, kolik zaplatíte celkem. Pokud si například půjčíte 100 tisíc korun a během tří let máte na splátkách zaplatit 300 tisíc nebo i více, pak to určitě není nijak výhodná půjčka. Musíte dobře uvážit, zda si to můžete dovolit.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin