Jaká rizika může přinášet hypotéka na družstevní byt?

Hypotéka je dnes jedním z nedoporučovanějších a rozhodně také jedním z nejznámějších úvěrových produktů na našem trhu. A tak je jasné, že si ji lidé berou hlavně z toho důvodu, aby pomocí ní mohli financovat koupi domu nebo bytu, stejně jako stavbu nemovitosti. Dobré je ale vědět, že existuje také produkt, kterým je hypotéka na družstevní byt. Jak už napovídá sám název, tak může souviset hned se dvěma hlavními možnostmi. A mezi ty patří:

  • Nákup podílu v bytovém družstvu
  • Odkup družstevního bytu

Ačkoliv se jedná o produkt klasický, s několika specifickými prvky, je třeba zaměřit se na to, že může mít i svá rizika. Pojďte se na ně podívat.

Hypotéka na družstevní byt může mít problém s ručením

Tím prvním problémem může být situace spojená se samotným ručením. Nutno říci, že to se týká toho, kdy kupujeme právě konkrétní podíl v daném družstvu. O tom, zda půjde daným podílem ručit, nebo nikoliv, rozhoduje hlavně družstvo a to, jak je rozděleno. Pokud je celý družstevní dům rozdělen na jednotlivé byty, které se k daným podílům vážou, potom to problém není. Pokud ale nastane situace, kdy to takto rozděleno není, je to velkým problémem a je třeba myslet na to, že budete muset zajistit jinou nemovitost, kterou bude hypotéka na družstevní byt ručena.

I pokud je ručení možné, je zde ale i další riziko, které se týká členů v družstvu. Aby totiž bylo možné ručení bytem uskutečnit, je třeba, aby členové družstva souhlasili s podpisem zástavní smlouvy. Pokud se toto na schůzi neodhlasuje, máte smůlu.

Pozor na částku, kterou dostanete

U klasické hypotéky se často setkáme s tím, že můžeme bez problémů dostat i částku, která pokryje stoprocentní kupní cenu nemovitosti. Pokud budete totéž žádat i u hypotéky na družstevní byt, může to být problém. Ne všechny hypoteční banky totiž takovou možnost financování nabídnou. Je třeba tedy počítat s tím, že maximální sumy se pohybují zhruba na sedmdesáti procentech odhadní hodnoty. Zbytek peněz tedy musíte získat ze svých zdrojů. I to je negativum, které může hypotéka na družstevní byt přinést.

Pozor také na podmínky získání

Důležité jsou hlavně vaše příjmy. I když ručíte danou nemovitostí a banka se tak může její hodnotou poměrně dobře krýt, neznamená to, že vás nebude chtít prověřit. Pokud se podíváme na tu hlavní podmínku, rozhodně se jedná o nutnost pravidelného a dostatečného příjmu. Třeba Hypoteční banka uvádí: „Je to jednoduché. Pomůžeme vám, abyste neztráceli čas a peníze. Přihlížíme k příjmům za poslední 3 měsíce, u podnikatelů za 6 měsíců.“

Dalším problémem může být také rychlost vyřízení. Pamatujte, že i když se banka chlubí třeba pouze několika dny, znamená to, že lhůta běží až od chvíle, kdy dodáte všechny potřebné podklady. Zvláště, potřebujete-li dokumenty od samotného družstva, můžete počítat s tím, že to kratší dobu, než několik týdnů rozhodně trvat nebude.

Online žádost o půjčku od společnosti Flexfin